:: Основні види друку та сфери їх застосування ::

У сучасній поліграфії виділяють чотири основні види друку: цифровий друк, флексографічний друк, офсетний друк та шовкотрафаретний друк. Споживачі рідко цікавляться їх відмінностями, у більшості випадків підбір виду друку залежить від менеджера поліграфічної компанії. Загалом такий підхід виправданий, оскільки замовник не зобов’язаний вникати у технічні деталі, його цікавить кінцевий результат — готовий продукт.

Але часто вибір виду друку робиться не відповідно до потреб клієнта, а залежно від обладнання, яким володіє поліграфічна компанія. Якщо ж обладнання для різних видів друку наявне, може виникнути ситуація, коли менеджер пропонує певний вид друку, але не надає необхідних пояснень. Тому у цій статті ми поговоримо про види друку, їх переваги та сфери застосування. 

Цифровий друк

Найбільш сучасним є цифровий друк. Цифровий друк здійснюється шляхом прямого нанесення фарб спеціальним принтером після зчитування електронних носіїв інформації. Тому великою перевагою цифрового друку є відсутність фази підготовки до друку (виготовлення друкуючих форм), що економить час та гроші, а також дозволяє друкувати  мінімальними тиражами (від 1 штуки). Друк може здійснюватися на паперових чи поліпропіленових матеріалах, текстилі, шкірі, металі, пластику, кераміці, склі, дереві та інших матеріалах, придатних для друку. Якість друку спеціальних сучасних принтерів дуже висока, друк повністю комп’ютеризований, достатньо оперативний та незамінний, коли потрібно швидко отримати готову продукцію або ж протестувати дизайн. Деякі моделі оснащені додатковими функціями, наприклад лазерної порізки. Як правило, отримуємо зображення фотографічної якості.

Принтери бувають струменеві та лазерні. Для друку на струменевому принтері використовують рідкі чорнила. Недоліком такої продукції є те, що вона не стійка до тертя чи вологи. Тому необхідна ламінація. Лазерний друк здійснюється за допомогою фарбуючих порошків, які припікаються до матеріалу. Продукція, виготовлена на лазерному принтері не піддається впливу вологи, більш стійка у використанні. Але недоліком обох різновидів є те, що фарби можуть вигорати на сонці. У такому разі варто обрати струменевий друк, але із УФ-фарбами, оскільки УФ-фарби під час застигання утворюють стійку плівку. Сольвентні фарби також є стійкими, але через їх токсичність вони є забороненими до використання у розвинених країнах. 

Також виділяють вузько- та широкоформатні машини для цифрового друку, залежно від можливої ширини поверхні задруку. Наприклад, машини із шириною друку до 3 метрів використовуються для друку великих зображень зазвичай у рекламних цілях (білборди, реклама на будівлях, сценічні декорації тощо) . Якість друку тут не відіграє особливої ролі, оскільки великі зображення розглядаються із значної відстані. Для друку, наприклад,  плакатів, сітілайтів чи календарів достатньо ширини друку у 1,5 метри, але тут уже важливою є висока якість друку, бо на надруковані зображення дивляться із близької відстані. Вузькоформатні принтери використовуються, як правило, для друку самоклейких етикеток чи упаковки, візиток, листівок та іншої дрібної поліграфічної продукції. Так різновидом цифрового друку є друк за допомогою термопринтерів чи термотрансферних принтерів безпосередньо на місці споживання. Замовник може купити рулони стандартних чистих етикеток або ж етикеток із попереднім друком та використовувати їх по мірі необхідності. Перевагою такого виду друку є те, що не потрібно чекати на виготовлення етикеток поліграфічною компанією, а можна швидко задрукувати їх в місці, де це необхідно. Також цифровий друк дозволяє вносити зміни у будь-який момент, що неможливо для видів друку, де використовуються друкуючі форми. Наприклад, інформація про дату пакування чи вагу товару не є сталою і її як правило додруковують на принтерах чи електронних вагах. Приклад цифрового друку можна спостерігати на електронних вагах у супермаркеті — етикетки із попереднім задруком вставляються у вагу, де при кожному зважуванні здійснюється друк змінної інформації (ваги, часу, назви товару тощо). 

Поліграфічне цифрове обладнання дозволяє друкувати продукцію як рулонно, так і планшетно, залежно від типу принтера. Рулонний друк здійснюється на матеріалах, які постачаються в рулонах, наприклад, банери, самоклейкі матеріали, ламінований папір, поліпропіленові плівки тощо. Планшетний тип дозволяє друкувати на рівних поверхнях, таких як пластик, керамічна плитка, скло та ін. Недоліком такого типу друку є складність роботи із нерівними поверхнями.

Цифровий друк застосовується для широкоформатної продукції, а також продукції із невеликими тиражами. Для більшої тиражності доцільніше застосовувати флексографічний вид друку.

 

Флексографічний друк

Флексографічний друк виник також відносно недавно (вперше термін «флексографія» прозвучав у 1952 році), але зараз саме цей вид друку є профілюючим у світі. Застосовується такий вид друку для вузькоформатних та великотиражних робіт.

У флексографії використовуються гнучкі полімерні форми і слово «флексографія» походить від латинського flexibilis — «гнучкий» та грецького graphein — «писати», «малювати». Перевагою використання таких форм є можливість використання широкого спектру матеріалів, зокрема матеріалів із грубою фактурою (на яких офсетний друк взагалі не можливий). Так флексодрук дозволяє використовувати різноманітні матеріали для підложки та лицевого шару, наприклад, термопапір, металізований папір, поліетилен, поліпропілен, спеціалізовані матеріали тощо.

Також еластичність форми дозволяє їй виконувати функцію декеля. Декель в офсетному друці — це спеціальна еластична прослойка, яка розміщується між притискальною пластиною та кліше і служить для рівномірного розподілу фарби по матеріалу для друку. Таким чином забезпечується висока якість друку. Крім того полімерна форма характеризується високою тиражністю — можливістю експлуатації тривалий час.

Флексографічний друк належить до високого ротаційного способу друку. Високим друк називається тому, що друкуючі елементи на формі розташовані вище пробільних (див. рисунок).

Ротаційний друк означає, що зображення отримується завдяки обертанню валів (циліндрів із певним діаметром). Дукторний вал — це гумовий вал, який обертаючись переносить фарбу на анілоксовий вал. Анілоксовий вал має мікроскопічні заглибини, завдяки чому переносить вже дозовану кількість фарби на полімерну форму, яка закріплена на формному валі. Від діаметру формного валу залежить довжина повторюваного фрагменту. У поліграфії використовуються вали різних діаметрів і полімерні форми виготовляються згідно їх параметрів. Відповідно нестандартний розмір етикеток може спричиняти збільшення відстані між ними. Друкуючий вал притискає матеріал до форми. Останній вал — магнітний. На ньому кріпиться висікова форма — ніж, який задає форму готового виробу (етикетки). На рисунку зображено схематичний процес флексографічного виду друку.

Великою перевагою флексографічного виду друку є можливість друку із рулона в рулон на високій швидкості та об’єднання процесів після друку в одну лінію (наприклад, фольгування, ламінування, висікання). Флексодрук має вищу екологічність, оскільки дозволяє друкувати екологічно чистими фарбами, не має спиртового зволоження. Забезпечується висока швидкість та якість друку. Але виготовлення полімерних та висікових форм (підготовка до друку) вимагає певних витрат, тому, як уже було зазначено такий друк доцільно застосовувати для великих тиражів.

 

Офсетний друк

Наступний вид друку, який ми розглянемо — це офсетний друк. Офсетний друк належить до плоских способів друку, коли на формі друкуючі та пробільні елементи знаходяться на одній площині та відрізняються тільки фізико-хімічними властивостями — зображення переноситься за допомогою спеціальних фотоформ на основі сплавів алюмінію. Тому однією із переваг офсетного друку є відносно невисока вартість підготовки до друку. Фотоформа складається із засвічених частин, які притягують воду та незасвічених частин, які притягують маслянисті речовини (фарби), а воду навпаки відштовхують. Таким чином фарба наноситься тільки на окремі — незасвічені частини форми і ми отримуємо бажане зображення. На рисунку наведено спрощену модель офсетного друку. Постійне зволоження необхідне для запобігання засихання фарби на формі, тому для офсетного друку важливою деталлю виступає зволожувальний вал, який омиває форму водою при кожному оберті.

Головною перевагою офсетного виду друку є найвища якість растрових зображень. Крім того, такий вид друку дозволяє виготовляти одну форму для кількох дрібніших замовлень із однаковими чи пропорційними тиражами (робиться розкладка різних видів по пластині) та об’єднувати їх при друці. Офсетний друк забезпечує можливість друку текстів накладанням кольорів (на відміну від флексографії), чіткіше зведення кольорів та передача відтінків. Цей вид друку характеризується найвищою якістю зображення — можна отримати фотографічний друк.

Найчастіше офсетний друк є листовим, тобто продукція виготовляється не в рулонах, а в листах або поштучно. Відповідно недоліком офсетного друку є те, що використання фарб для листового друку дає можливість друку лише на паперових матеріалах.

 

Шовкотрафаретний друк

Шовкотрафаретний друк дозволяє отримувати зображення за рахунок продавлення фарби спеціальним інструментом (ракелем) через форму (трафарет). Форма виготовляється шляхом формування пробільних елементів на сітці фотохімічним методом. Раніше використовувалися шовкові сітки, за що цей вид друку і отримав свою назву, але зараз використовуються також поліамідні (нейлонові), моноволоконні поліефірні чи металеві сітки. Після друку із сітки змивають фотополімерний шар і її можна використовувати знову.

Великою перевагою трафаретного друку є те, що фарба наноситься товстим шаром (до 0,5 мм). Таким чином друк виходить об’ємний (відчутний на дотик), фарби яскраві, насичені, з високими покривними властивостями, що дозволяє уникати ефекту прозорості фарби при друці на прозорих плівках. Тому шовкотрафаретний друк візуально досить відрізняється від інших товстим покривним шаром фарби та високою якістю друку. 

Можливий друк як безпосередньо на поверхню для друку, так і нанесення фарби на проміжний носій, з якого вже буде перенесено зображення на іншу поверхню (деколь). Таким способом для прикладу отримують «квіти, що говорять» — друк на пелюстки квітів переносять із спеціальних листів, попередньо задрукованих шовкотрафаретом.


Трафаретний друк

При трафаретному друці можна застосовувати дуже широкий спектр спеціальних фарб та матеріалів, доступні великі площі задруку. Цей вид друку використовують для нанесення зображення також на виробах із дерева, металу, шкіри, тканини, пластику, скла, керамічні поверхні та ін. При чому тиражі можуть бути мінімальними, оскільки вартість підготовки до друку невисока. Найчастіше за допомогою цього виду друку виготовляють візитні картки, наклейки чи самоклейкі етикетки невеликої тиражності, задруковують упаковку тощо.

Недоліком такого виду друку є його дороговизна і зараз усе більше підприємств від нього відмовляються.

  • Bir sorunuz, yorumunuz veya öneriniz var mı? Lutfen email
    Çağrı sipariş etme
    veya Bizi Arayın
    Uzmanımız tüm soruları cevaplayacaktır!
  • GRENA Call Us